5. mart 2007
Hag -- U Haškom tribunalu počinje suđenje bivšem komandantu OVK i premijeru Kosova Ramušu Haradinaju.
Ramuš Haradinaj
Haradinaj se sa dva kooptužena tereti za zločine nad Srbima i Romima od marta do septembra 1998. Izjašnjavajući se o krivici, Haradinaj je odbacio sve navode Tužilaštva, rekavši da je uvređen sadržajem optužnice.
Haško tužilastvo tereti Ramuša Haradinaja za silovanja, ubistva i zlostavljanja nealbanaca tokom 1998. U optužnici, koja je obelodanjena 4. marta 2005, navodi se da je Haradinaj, sa Idrizom Baljajem i Lahom Brahimajem, komandatnima OVK koji su mu bili direktno potčinjeni, bio učesnik tzv. zajedničkog zločinačkog poduhvata, čliji je cilj bio uklanjanje srpskog stanovništva iz Metohije, odnosno operativne zone Dukađin.
Istovremeno, pripadnici OVK kojima je komandovao Haradinaj obračunavali su se sa Albancima koji su označeni kao saradnici srpskih vlasti.
Za Haradinaja se kaže da je bio komandant snaga koje su odgovorne za ubistvo 32 Srbina čija su tela nađena u Radonjićkom jezeru kod Glođana. Osim toga, navodi se da su njegove jedinice odgovorne za zlostavljanje zatočenika u štabu OVK u Jablanici i za napade na srpske izbeglice u oblasti Dečana.
Haradinaj je u pritvor u Ševeningen otišao 9. marta 2005. sa mesta premijera Kosova. U medijima je objavljeno da je to učinio na sugestije SAD, mada se najpre tome protivio pozivajući se na neka obećanja koja mu je u ime Medlin Olbrajt dao Džejms Rubin, savetnik nekadašnjeg predsednika SAD Bila Klintona.
Vreme do početka suđenja Haradinaj je proveo na slobodi. Kao nijednom optuženiku pre njega, sud mu je dozvolio da na slobodi nastavi da se bavi politikom i da javno istupa na Kosovu. Takav povlašćen položaj nezvanično je tumačen činjenicom da međunarodna zajednica na Kosovu upravo Haradinaja smatra čovekom koji održava disciplinu i Albance odvraća od sukoba sa KFOR-om i službenicima UN.
Tužilaštvo u Hagu bilo je, međutim, nezadovoljno činjenicom da se Haradinaj, neposredno pre povratka u Hag, sastao sa šefom UNMIK-a Joakimom Rikerom. Po oceni Tužilaštva, taj susret mogao bi biti protumačen kao podrška UNMIK-a Haradinaju, što će, procenjuje se, otežati ionako komplikovan rad Tužilaštva na Kosovu i obeshrabriti svedoke da se pojave na suđenju.
Tužilaštvo tvrdi da bi protiv Haradinaja trebalo da svedoči 99 svedoka. Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao B92, taj broj je višestruko manji.
Preuzeto sa B92